طراحی سامانه های تحت وب

طراحی سامانه های تحت وب

چون قصد داریم از تعاریف طولانی و نامفهوم پرهیز کنیم، از جملات کوتاه تر و کاربردی استفاده میکنیم تا اصل مطلب را خیلی شیوا و قابل فهم برای همگان بیان کنیم.

تعریف سامانه تحت وب

سامانه تحت وب نوع خاصی از نرم افزارهای کلاینت و سرور هستند که روش طراحی و توسعه آنها نسبت به نرم افزارهای ویندوزی مدرن تر و توانا تر است.

مفهوم نرم افزار یا سامانه تحت وب

سامانه های تحت وب روی کامپیوتر کلاینت نصب نمیشود و کاربر با استفاده از Browser های مرسوم مانند (گوگل کروم ، فایرفاکس ، اپرا ، اکسپلورر ) به آن دسترسی پیدا میکنند و از یک هسته پایدار بهره میبرند و با تغییر در عملکرد یا آپدیت برای همه کاربران در سطح شبکه جهانی اینترنت تغییر میکند . سرعت بالا و سریع سامانه تحت وب به توانایی سخت افزاری کلاینت یا کاربر پشت سیستم ربطی ندارد چرا که محاسبات پیچیده از راه دور در سرور انجام میشود و ما میتوانیم با یک سیستم ساده یا یک موبایل دستورالعمل های پیچیده ای را اجرا کنیم. در کشور عزیزمان ایران، طراحی و توسعه سامانه های تحت وب، اعم از وب سایت های شخصی، وب سایت های سازمانی و یا پورتال ها، با روندی بسیار گسترده رو به افزایش هستند. امروزه، اینترنت به عنوان یک رسانه قدرتمند در مسیر ایجاد ارتباطی یکپارچه در میان اقشار مختلف جامعه عمل میکند. ایمیل، شبکه های اجتماعی و سایر روش های ارتباطی، کلیت اینترنت را تشکیل میدهند. در این میان یک وب سایت، نه تنها به عنوان یک روش تبلیغاتی، بلکه به عنوان هویت مجازی یک شخص، شرکت یا سازمان، و به عنوان یکی از ملزومات زندگی مدرن و پیوستن به تجارت جهانی است.

نرم افزار تحت وب
پورتال سازمانی

جهت درک موضوع یک مثال میزنیم: شما در نظر بگیرید که یک سیستم شخصی دارید که روی آن یک نرم افزاری را اجرا می کنید، زمانی که نرم افزار اجرا می شود، اطلاعات آن برای واحد پردازش سیستم ارسال شده و نتایج در مانیتور شما نشان داده می شوند. در نرم افزارهای تحت وب، پردازش های مربوطه بر روی سیستم شما انجام نمی شود بلکه شما یک درخواست به سیستم ارائه دهنده خدمات (سرور) ارسال می کنید، سیستم ارائه دهنده خدمات (سرور) بر روی بستر اینترنت قرار دارد و تحت وب است، سپس در سرور پردازش های لازم انجام داده می شود و نتایج را برای شما را ارسال می نماید.

طراحی سامانه تحت وب

سامانه تحت وب نوع خاصی از نرم افزارهای کلاینت و سرور هستند که روش طراحی و توسعه آنها نسبت به نرم افزارهای ویندوزی مدرن تر و توانا تر است

مفهوم نرم افزارتحت وب یا سامانه تحت وب

سامانه های تحت وب یا نرم افزار تحت وب روی کامپیوتر کلاینت نصب نمیشود و کاربر با استفاده از Browser های مرسوم مانند (گوگل کروم ، فایرفاکس ، اپرا ، اکسپلورر ) به آن دسترسی پیدا میکنند و از یک هسته پایدار بهره میبرند و با تغییر در عملکرد یا آپدیت برای همه کاربران در سطح شبکه جهانی اینترنت تغییر میکند . سرعت بالا و سریع سامانه تحت وب به توانایی سخت افزاری کلاینت یا کاربر پشت سیستم ربطی ندارد چرا که محاسبات پیچیده از راه دور در سرور انجام میشود و ما میتوانیم با یک سیستم ساده یا یک موبایل دستورالعمل های پیچیده ای را اجرا کنیم. در کشور عزیزمان ایران، طراحی و توسعه سامانه های تحت وب، اعم از وب سایت های شخصی، وب سایت های سازمانی و یا پورتال ها، با روندی بسیار گسترده رو به افزایش هستند. امروزه، اینترنت به عنوان یک رسانه قدرتمند در مسیر ایجاد ارتباطی یکپارچه در میان اقشار مختلف جامعه عمل میکند. ایمیل، شبکه های اجتماعی و سایر روش های ارتباطی، کلیت اینترنت را تشکیل میدهند. در این میان یک وب سایت، نه تنها به عنوان یک روش تبلیغاتی، بلکه به عنوان هویت مجازی یک شخص، شرکت یا سازمان، و به عنوان یکی از ملزومات زندگی مدرن و پیوستن به تجارت جهانی است.

بهتر است مقاله ما در مورد سایت یا طراحی اپلیکیشن را بخوانید .

انواع پورتال و طراحی سامانه در همین راستا شرکت طراحی سایت پایدار سامانه ارکیده با در اختیار داشتن دانش لازم در این مقوله و همچنین تجربه بلند مدت در زمینه طراحی و پیاده سازی انواع پورتال و سیستم های تحت وب، سعی خواهد داشت تا به عنوان عضوی از جامعه فناوری اطلاعات در کشورمان، سهمی را در مسیر نیل به هدف نهایی و بهبود کمی و کیفی وب سایت های ایرانی ایفا نماید. در ابتدا یک مثال میزنیم: شما در نظر بگیرید که یک سیستم شخصی دارید که روی آن یک نرم افزاری را اجرا می کنید، زمانی که نرم افزار اجرا می شود، اطلاعات آن برای واحد پردازش سیستم ارسال شده و نتایج در مانیتور شما نشان داده می شوند. در نرم افزارهای تحت وب، پردازش های مربوطه بر روی سیستم شما انجام نمی شود بلکه شما یک درخواست به سیستم ارائه دهنده خدمات (سرور) ارسال می کنید، سیستم ارائه دهنده خدمات (سرور) بر روی بستر اینترنت قرار دارد و تحت وب است، سپس در سرور پردازش های لازم انجام داده می شود و نتایج را برای شما را ارسال می نماید.

محدودیت های یک نرم افزار محلی در اینصورت شما با ساده ترین و قدیمی ترین سیستم ها هم می توانید به پیشرفته ترین خدمات و نرم افزارهای تحت وب دسترسی داشته باشید چون دیگر نیازی به پردازنده قوی ندارید و وظیفه سیستم شما تنها نمایش اطلاعات است نه پردازش داده ها. از طرفی وقتی یک نرم افزار در رایانه شخصی شما نصب می شود برای دسترسی به آن باید فقط از همان کامپیوتر استفاده کنید ولی در نرم افزارهای تحت وب این محدودیت وجود نداشته یعنی شما دیگر به هیچ سیستم یا مکان خاصی وابسته نخواهید بود. یعنی هرکجا که اینترنت در دسترس شما باشد به خدمات این نرم افزارهای تحت وب دسترسی دارید. به طور کلی همه مزیت های یک نرم افزار local (محلی) در نرم افزارهای تحت وب وجود دارد ولی بسیاری از ویژگی های نرم افزارهای تحت وب در نرم افزارهای محلی قابل دسترس نمی باشد. مزایای مختلف نرم افزارهای تحت وب، کاربران را به سمت آنلاین شدن هدایت می کند ، به طوری که در آینده ای نزدیک دیگر نیازی به سیستم های پیشرفته شخصی برای پردازش و ذخیره سازی اطلاعات نداریم و وجود اینترنت پر سرعت، ما را از تمامی مزایای نرم افزارهای تحت وب بهره مند خواهد ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *