آموزش کار با سیمیلاروب (similarweb) جایگزین رتبه بندی الکسا

آموزش کار با سیمیلاروب (similarweb) جایگزین رتبه بندی الکسا

سیمیلار وب similarweb چیست؟

آموزش کار با سیمیلاروب

خلاصه تیتر مطالب

همانطور که می‌دانید الکسا یکی از وب سایت های کاربردی برای سئوکاران در چند سال اخیر بوده است که از این سایت برای بررسی رتبه سایت، جستجوی برای کلمات کلیدی پر کاربرد استفاده می شده است. این وب سایت کاربردی در چندین ماه گذشته اعلام کرده است که به زودی بازنشست می شود و کاربران آن باید در این شرایط به دنبال بهترین جایگزین برای خود باشند، در چنین شرایطی چه ابزاری بهتر از سیمیلاروب خواهد بود؟

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا سیمیلاروب تازه شروع به فعالیت کرده است یا چندین سال است که این ابزار مشغول به کار است؟ برای پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم که خیر، سیمیلاروب در روزهایی که الکسا در نقطه اوج فعالیت خود بوده است نیز مشغول به کار بوده و همچنان جز بهترین ابزار های سئو برای اکثر سئوکار حرفه ای در دنیای وب می باشد.

چرا الکسا خداحافظی کرد؟

وب سایت رسمی الکسا در چندین ماه اخیر اعلام بازنشستگی کرده است اما در پس آن دلیل خداحافظی خود از دنیای وب را بازگو نکرده است و فقط خبر خداحافظی خود را به صورت واضح اعلام کرده است، اگر برایتان سوال پیش آمده است که چرا الکسا بازنشسته شد؟ پشت پرده ماجرا چیست؟ باید اندکی صبر کنید تا پس از بازنشستگی دلایل آن بازگو شود.

بیشتر دیده شدن سیمیلاروب

الکسا در روزهای اوج فعالیت خود نیز خیلی مد نظر متخصصین سئو نبوده و بسیاری از سئوکاران حرفه ای تمایلی به استفاده از آن نداشته اند چرا که این وب سایت باگ های بسیاری داشته و توانایی ارسال داده های واقعی را به درستی نداشته است. 3 نکته مهم از محبوب نبودن الکسا نزد وبمستران شامل:

 • عدم ارائه آمار دقیق

از آنجایی که آمار ارسال شده توسط الکسا به صورت دقیق و واضح نبوده و تقریبی است، به هیچ عنوان نمی توانید به آن تکیه کنید و اصولا اطلاعات آن با اطلاعات مرتبط با سایت، زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود.

 • هزینه های سنگین عضویت در الکسا

اگر شما جز کسانی هستید که برای استفاده از تمامی امکانات الکسا از اکانت پولی آن استفاده می کنید می دانید که هزینه خرید اکانت الکسا به دلیل استفاده از نرخ دلار، بالا بوده و برای اکثر کاربران امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

 • امکان تقلب در الکسا وجود دارد!!

می دانید که الکسا دوست صمیمی وبمستران متقلب است، چرا که افراد به سادگی می توانند با پرداخت هزینه ای مختصر رتبه ی الکسای وب سایت خود را جابجا نمایند. در این شرایط استفاده از این وب سایت اصلا منطقی نبوده و بهتر است برای همیشه از خداحافظی این ابزار خوشحال باشید.

سیمیلار وب می‌تواند بجای الکسا استفاده شود؟

قطعا سیمیلار وب ( Similarweb )، بهترین جایگزین برای الکسا به حساب می آید که به دلیل داشتن امکانات متعدد جای هیچگونه نقصی در آن وجود نداشته و اطلاعات مختصر و مفیدی از ورودی های ارجاعی رقبا، بازدیدهای روزانه، کلمات پر بازدید و … در آن وجود دارد و اطلاعات درستی به مخاطبان خود می دهد.

 • الکسا چند ماهی است که پایان کار خود را اعلام کرده، بنابراین یکی از مهمترین دلایل دست کشیدن از این وب سایت و استفاده از سیمیلاروب به جای الکسا کاملا منطقی است.
 • الکسا ابزار آمارگیری دقیقی برای اطلاعات سایت نبوده و درصد خطای آن بسیار زیاد است.

محتوای پیشنهاد شده: اصطلاحات سئو چیست

ویژگی های سیمیلاروب کدام است؟

قطعا خیلی از متخصصین سئو از سیمیلاروب تاکنون استفاده نکرده اند و با خواندن ویژگی های این ابزار حالا مشتاق دانستن بیشتر در رابطه با امکانات ابزار Similarweb هستند، در ادامه برای آشنایی بیشتر با امکانات ابزار سیمیلار وب با ما همراه باشید.

 • نمایش ارجاعات ( Referrals )

Referrals چیست؟ بخش Referrals در وب سایت سیمیلاروب چه وظیفه ای دارد؟ شما می توانید از این بخش، وب سایت های ارجاع دهنده ترافیک به وب سایت مورد نظرتان را مشاهده نمائید، از این روش می توانید برای پیدا کردن رسانه هایی که رقبا در آن رپورتاژ آگهی منتشر کرده اند، آگاهی پیدا کنید.

 • ارائه کلمات پرسرچ ( Search )

یکی از مهمترین اطلاعاتی که سیمیلاروب به راحتی در اختیار شما قرار می دهد لیست کاملی از کلمات پرسرچ رقبا یا حتی وب سایت خودتان است که برای تحلیل رقبا عالی است، قطع به یقین این اطلاعات در روزهای اولیه برای پیدا کردن کلمات پرسرچ به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 • تحلیل سوشال مدیا ( Social )

یکی از مهمترین قسمت های سیمیلاروب تحلیل سوشال مدیا و دریافت سوشال سیگنال است که این آمار به صورت جالبی سطح فعالیت را در وب سایت شما نشان می دهد. به طور مثال اگر شما فعالیت خوبی در اینستاگرام داشته باشید می توانید از این شبکه اجتماعی ترافیک ارجاعی دریافت شده خود را بگیرید.

 • شناخت علائق مخاطبین ( Audience Interests )

از مهمترین دغدغه های متخصصین سئوکار در روزهای اول و شروع کار وب سایت شان شناخت دقیق علاقمندی های مخاطبین است که بتوانند براساس آن علائق کاربران وب سایت خود را مورد آنالیز قرار بدهند.

 • نمایش رقبا و سایت های مشابه ( Competitors & Similar Sites )

در بخش نمایش رقبا و سایت های مشابه شما به راحتی می توانید لیست قابل قبول و مورد تاییدی از رقبای خود را که موضوع یکسانی با شما دارند، بررسی نمائید. برای یک سئوکار شناخت دقیق رقبا برای چیدن استراتژی درست اهمیت بسیاری داشته است که با وجود ابزار سیمیلاروب می توانید به راحتی این گزینه را داشته باشید و بدون دردسر رقبای هر سایتی را پیدا کرده و لذت ببرید.

 • تعداد کل بازدید ها ( Total Visits )

شما می توانید با استفاده از این وب سایت میزان بازدید سایت تان را به صورت تقریبی چک نمائید و پس از آن برای تجزیه و تحلیل مخاطبانتان و رقبا از آن استفاده نمائید. اطلاعات به دست آورده برای اندازه گیری سطح ترافیک بین سایت ها کاملا اصولی و دقیق بوده و شما می توانید بررسی ماهانه و هر 6 ماه یک بار بر روی وب سایت تان داشته باشید.

چطور از ابزار سیمیلار وب استفاده کنیم؟

شما می توانید با استفاده از این وب سایت میزان بازدید سایت تان را به صورت تقریبی چک نمائید و پس از آن برای تجزیه و تحلیل مخاطبانتان و رقبا از آن استفاده نمائید. اطلاعات به دست آورده برای اندازه گیری سطح ترافیک بین سایت ها کاملا اصولی و دقیق بوده و شما می توانید بررسی ماهانه و هر 6 ماه یک بار بر روی وب سایت تان داشته باشید.

روش استفاده از سیمیلاروب چطور است؟

اگر پس از خواندن این مطالب نوشته در بالا تصمیم به استفاده از ابزار سیمیلاروب گرفته اید باید بدانید که همین حالا به جمع حرفه ای ها اضافه شده اید و می توانید با کمک ما یک تحلیل و بررسی مناسب و حرفه ای را تجربه نمائید.

جالب است بدانید که کار با سیمیلاروب اصلا سخت نبوده و شما به دو روش می توانید سایت های مورد نظرتان را تحلیل نمائید، این روش‌ها شامل:

ثبت نام در سایت و استفاده مستقیم

ساده ترین روش استفاده از این ابزار، مراجعه به وب سایت رسمی این ابزار (similarweb) می باشد که پس از ورود می توانید با وارد کردن آدرس دامنه خود و کلیک بر روی گزینه سرچ تحلیل سایت تان را داشته باشید. پس از جستجوی دامنه شما وارد صفحه ای می شوید که با اطلاعات دامنه شما مرتبط بوده و در سمت چپ صفحه شما، یک منوی ستونی وجود دارد که با کلیک بر روی هر بخش می توانید اطلاعات مربوط به سایت را مورد آنالیز قرار بدهید و به سادگی یک آنالیز حرفه ای انجام بدهید.

نصب اکستنشن های سیمیلار وب

شما می توانید به غیر از مراجعه به وب سایت سیمیلاروب با کمک مرورگرهای کروم یا فایرفاکس این نرم افزار را نصب نمائید و به راحتی از آن استفاده نمائید.

لینک نصب اکستنشن سیمیلاروب در کروم:  https://chrome.google.com/webstore/detail/open-in-similarweb/klcggngpagkfoibiidmbccmnbhcfkfkp

لینک نصب اکستنشن سیمیلاروب در فایرفاکس: https://addons.mozilla.org/fa/firefox/addon/similarweb-sites-recommendatio/

موارد مهم که باید از ابزار سیمیلاروب بدانید

می خواهید از سیمیلاروب استفاده نمائید؟ برای استفاده از این ابزار شما باید فیلترشکن تان را روشن نمائید تا امکان دسترسی به اطلاعات دقیق را داشته باشید، نگران هزینه های این وب سایت هم نباشید چرا که با یک فیلتر شکن ساده هم کارتان راه خواهد افتاد.

اما نکته ای که باید الان به آن توجه داشته باشید این است که خیلی هم به سیمیلاروب اعتماد نکنید چرا که مثل تمامی ابزارهای موجود در دنیای وب نقص های خود را داشته است و بهتر است بیشتر برای به دست آوردن اطلاعات جهت مقایسه وب سایت ها از آن استفاده کنید. فراموش نکنید؛ برای تصمیم گیری کارهای مهم به صورت 100 درصد به این نکات توجه نکنید چرا که هر برنامه ای نقص های خود را دارد.

Similarweb چیست؟

سیمیلاروب به عنوان ابزار آنالیز و تحلیل در دنیای وب شناخته می‌شود. ابزاری بسیار مهم و کاربردی که میزان ترافیک دریافتی وب‌سایت‌های مختلف را نشان می‌دهد. همچنین به شما امکان می‌دهد تا منبع و اندازه ورودی ترافیک وب سایت‌ها را تخمین بزنید. به عنوان مثال سایت‌های ارجاع دهنده، ترافیک شبکه‌های اجتماعی و کلمات کلیدی برتر را مشاهده کنید.

این ابزار، ترافیک و منابع مختلف بیش از ۸۰ میلیون وب سایت را بررسی می‌کند و این اطلاعات کامل و عالی می‌تواند برای دیجیتال مارکتر ها بسیار مهم باشد.

چرا ابزار سیمیلار وب مفید است؟

یک از چندین ابزار بررسی سئو سایت، حتی اگر ۱۰۰درصد دقیق نباشد باز هم منابع ترافیک رقبا را برای شما نمایش می‌دهد. همچنین این ابزار می‌تواند برای تمام افرادی که در زمینه بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کنند، مفید باشد. علاوه بر آن می‌توانید به کمک آن بزرگ‌ترین رقبای خود را بشناسید.

نمونه دیگری از کاربرد ابزار similarweb این است که با استفاده از آن می‌توانید جزئیات بیشتری را در مورد وب‌سایت‌ها ببینید. به عنوان مثال، دقیقاً کدام منابع ارجاع در بین رقبای شما یا در صنعت شما مهم‌تر هستند و یا ارجاع با کدام کلمه کلیدی انجام شده است. یعنی بیشترین ارجاع به سایت از طریق کدام کلمات کلیدی بوده است.

همچنین شبکه‌های اجتماعی که بیشترین میزان ترافیک را به وب سایت هدایت می‌کنند را نشان می‌دهد.

علاوه بر آن می‌توانید با ارتقاء سطح دسترسی خود به این ابزار، امکانات و ویژگی‌های بسیار زیادی را در اختیار بگیرید و تحلیل جامع و کاملی از وب سایت خود و رقبا به دست آورید.

معرفی ابزار تحلیل سایت similarweb

برای استفاده از این ابزار کافی است ابتدا به وب سایت similarweb مراجعه نمایید. از آن جایی که دسترسی به این وب سایت در کشور ما محدود است، از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده نمایید. صفحه اصلی سایت به صورت زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

سیمیلار وب

آدرس وب سایت مورد نظر را در کادر وسط صفحه وارد نمایید. پس از آن صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که اطلاعات کاملی در مورد این وب سایت در اختیار شما قرار می‌گیرد. در ابتدا اطلاعات کلی در مورد رتبه وب سایت نمایش داده می‌شود.

 • رتبه جهانی (Global Rank): این رقم نشان دهنده رتبه وب سایت از نظر ترافیک است. هر چه عدد کمتر باشد، رتبه بالاتر است.
 • رتبه کشوری (Country Rank): این عدد وب سایت را در کشوری که بیشتر از آن استفاده می‌شود، رتبه‌بندی می‌کند.
 • رتبه‌بندی دسته (Category Rank): این عدد نیز نشان دهنده رتبه وب سایت در میان وب سایت‌های مرتبط است.

اگر وب سایتی رتبه پایینی داشت، به این معناست که ترافیک زیادی دریافت نمی‌کند و احتمالا داده کمی از آن دریافت می کنید. پس حتماً وب سایت‌هایی را برای تجزیه و تحلیل انتخاب کنید که در همان کشور بازدید بالایی داشته باشند.

نمایش منبع ترافیک

بخش مهم دیگری که در این تجزیه و تحلیل نمایش داده می‌شود، میزان ترافیکی است که وب سایت از هر منبع دریافت می‌کند.

نمایش نحوه توزیع ترافیک در سیمیلاروب

منابعی که درصد پایینی دارند را کنار گذاشته و تمرکز خود را بر روی منابعی قرار دهید که بیشترین ترافیک را به سمت وب سایت شما هدایت می‌کنند.

نمایش ارجاع ترافیک

referrals، بخش مهم دیگری است که باید حتماً به آن توجه داشته باشید. این بخش به منابع و وب سایت‌هایی اشاره می‌کند که به وب سایت شما لینک داده‌اند. در تصویر زیر ۵ وب سایت برتر نشان داده شده‌اند که ترافیک را به سمت این سایت هدایت می‌کنند و دانستن این نکته برای وب سایت شما بسیار ارزشمند هست.

نمایش منبع ترافیک referrals

همچنین می‌توانید وب سایت‌هایی که به رقیب شما لینک دارند را پیدا کنید.

 • منبع ارجاع چه نوع وب سایتی است؟ (به عنوان مثال وبلاگ، ابزار، فید، دایرکتوری)
 • رقبای شما چگونه ترافیک ارجاعی را هدایت می‌کنند؟ (به عنوان مثال محتوا، لینک سازی، نظرات)
 • چگونه می‌توانید استراتژی آن‌ها را استفاده کرده و بهبود دهید؟

با یافتن پاسخ این سؤالات می‌توانید از این سایت ها برای خود نیز لینک بگیرید و ترافیکی به سمت وب سایت خود هدایت کنید.

ترافیک از شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی نیز به عنوان مسیری برای هدایت ترافیک به سمت وب سایت هستند. در این وب سایت می‌توانید آماری را از میزان ترافیک دریافتی هر کدام از شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنید. با تجزیه و تحلیل این بخش می‌توانید متوجه شوید افراد مخاطب شما بیشتر در چه فضایی حضور دارند.
با یافتن بهترین شبکه اجتماعی می‌توانید با ایجاد پروفایل کاربری حرفه‌ای در آن، میزان بازدید وب سایت خود را افزایش دهید.

نمایش ترافیک از شوسال در similarweb

نمایش کلمات کلیدی اصلی

یکی از فعالیت‌هایی که برای افزایش بازدید وب سایت انجام می‌شود، استفاده از کلمات کلیدی پرکاربرد است. این ابزار به شما می‌گوید بیشترین بازدید از وب سایت شما یا رقیبانتان با کدام کلمات کلیدی بوده است.

نمایش کلمات کلیدی برتر در سیمیلاروب

یکی دیگر از امکانات سیمیلاروب در زمینه اطلاعات بسیار عالی که در اختیار شما قرار می‌دهد، این است که بهترین فضاها را برای تبلیغات را نشان می دهد. نمودار زیر موفق‌ترین مکان‌ها را برای تبلیغات ppc یا تبلیغاتی نظیر آن را نشان میدهد، که البته امکان استفاده از این وب سایت ها برای سایت های ایرانی کم است.بیشتر بخوانید: ابزار های دیجیتال مارکتینگ

نمایش سایت های مشابه

با وارد کردن سایت خود یا حتی رقبا می تواندی دیگر سایت های مشابه در این زمینه را پیدا کنید. یافتن برترین سایت‌های مشابه می‌تواند به شما در بهبود روند وب سایت خودتان کمک کند. سیمیلاروب پربازدیدترین وب سایت‌های مرتبط را پیدا کرده و اطلاعات مورد نیاز به شما در مورد انها را ارائه می دهد.

نمایش سایت های مشابه در سیمیلاروب

رقبای خود را پیدا کنید و تحلیل‌های مفیدی در مورد آن‌ها پیدا کنید. با این کار می‌توانید به سرعت به بهبود ترافیک وب سایت خود کمک کنید.

آیا similarweb می تواند جایگزین الکسا باشد؟

در حال حاضر که الکسا اعلام کرده است که از سال دیگر خدماتی ارائه نمی دهد، می توان از سیملار وب به عنوان جایگزین الکسا استفاده کرد.

آنچه در این مقاله خواندید تنها بخشی از مهم ترین ویژگی ها و ابزارهای سایت سیمیلار وب بود. امکانات سیمیلاروب به همینجا ختم نمی شود و می توانید با کار بیشتر با آن، قابلیت های متناسب با کار خود را در آن پیدا کنید.

در نهایت از سیمیلار وب استفاده کنیم یا خیر؟

وب سایت الکسا همین امسال اعلام کرده است که در تاریخ 1 می 2022 برای همیشه از دنیای وب خداحافظی خواهد کرد و این خبر دلیل برآن شده است تا بسیاری از مخاطبان مصرف کننده از این وب سایت، به دنبال سایتی بهتر برای آمارگیری سایت خود باشند.

در این نوشتار ما سعی برآن داشته ایم تا شما را با مزایا، معایب و چگونگی کار با این وب سایت آشنا نمائیم تا بتوانید در ادامه برای تجزیه و تحلیل سایت تان از آن بهرمند شوید و قطعا در حال حاضر ابزار جایگزین الکسا، سیمیلار وب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *